FortiOs


FortiOS 4.0: Geliştirilmiş, Hızlandırılmış ve Güvenli...

Fortinet'in yeni işletim sisteminin 4 önemli özelliği Uygulama Kontrolü, DLP (Veri Sızma Koruması), WAN Optimizasyonu ve SSL Trafik Denetimi olarak öne çıkıyor. Bu özelliklerin kombinasyonu müşterilere kullanılabilir bant genişliğini azaltan zararlı trafiği ortadan kaldırırken aynı zamanda optimal ağ performansı için temiz trafiği hızlandırma konusunda yardımcı olmaktadır. FortiOS 4.0 ile Fortinet, tek bir entegre platform üzerinde güvenlik ve ağ servislerinin güçlü bir kombinasyonu ile yarattığı konsolide güvenlik kavramını yeniden tanımlıyor.

FortiOS 4.0 müşterilere birçok yeni gelişmiş özellik sunarken, 3 ek güvenlik özelliği ve bir ek ağ servisi Fortinet'in konsolide güvenlik cihazlarının değerini ve ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) özelliğini pekiştirmeye yarayacaktır. FortiOS'e eklenen güvenlik özellikleri - Uygulama Kontrolü, DLP (Veri Sızma Koruması), WAN Optimizasyonu ve SSL Trafik Denetimi - şu gereksinimleri adreslemek için tasarlanmıştır (1) özellikle kötüleşen ekonomi dünyasında tüketici korkusunudan beslenen siber tehditlerin yükselen seviyesi ve (2) Web 2.0 gelişimiyle harekete geçen ağın bir parçası olarak düşünülen herşeyi kapsayacak şekilde gelişen güvenlik anlayışını içerecek şekilde kullanıcı davranışının gelişen doğası. Güvenliği tamamlayıcı ağ özellikleri ile buluşturma stratejisine devam eden Fortinet yeni işletim sistemine WAN Optimizasyon özelliğini eklemiştir. Böylece ağ güvenlik yöneticilerine bu arzulanan ağ gelişim servisini genel ağ güvenlik yapılarının bir parçası olarak sunabilme imkanı vermiştir.

Yeni İşletim Sisteminin FortiGate ürün ailesine katacağı ana faydalar aşağıdaki maddeleri içermektedir:
Sıklıkla bağımsız farklı ürünlerde bulunan yeni güvenlik teknolojilerine erişmek;
Sorunsuz şekilde birarada çalışan güvenlik teknolojilerinin sıkı entegrasyonu ile gelişmiş güvenlik;
Hizmet Şeklinde Yazılım (SaaS) gibi bilişim trendleriyle harekete geçen ve artan sayıda web uygulamalarıyla birbiriyle haberleşen lokal kullanıcılar üzerinde gelişmiş güvenlik ve denetim;
Karbon ve fiziksel izleri azaltma, yönetimi basitleştirme ve CAPEX/OPEX (İlk Yatırım/Operasyonel Maliyetlerinde)tasarrufu beraberinde getiren, arzulanan güvenlik ve ağ servislerini gerçekleştirmek için gerekli fiziksel cihaz adedinde azalma.

FortiOS 4.0'ın getirdiği zengin fonksiyonel özellikler aşağıda detaylandırıldığı şekilde güvenlik ve ağ performansını önemli ölçüde geliştirecektir:
DLP (Veri Sızma Koruması) - Ağ sınırları dışına hassas bilgilerin sızmasının farkedilip engellenmesini sağlar; her türlü uygulama için çalışır ve trafiğin SSL-kriptolanmış olduğu durumlarda da etkindir; tanımlanabilir aksiyonlar sayesinde veri ve dosyalar için denetim kayıtları sağlar, yasal uygunluklarda yardımcı bir etkendir; bir organizasyonun hassas, gizli ve kritik bilgilerini korumada yardımcıdır.
WAN Optimizasyonu - WAN bağlantıları üzerinden uygulama erişimlerini hızlandırırken aynı zamanda çoklu-güvenlik denetiminin uygulanmasına imkan verir; ağ performansını artırır; WAN üzerinden akan veri miktarını azaltır; band genişliği ve sunucu kaynak gereksinimini azaltır, kullanıcı üretkenliğini artırır; ağ maliyetlerini azaltır (Bu özellikten faydalanabilmek için lokal depolama kapasitesi olan FortiGate modellerinin kullanılması gerekmektedir);
Uygulama Kontrolü - Gözlemlenen port veya protokol yerine trafiği oluşturan asıl uygulamayı tanımak, 1000'den fazla uygulama için güvenlik politikası tanımlayıp, uygulayabilmek, güvenilen port veya protokoller içinde standart-dışı portlar, tünelleme yöntemleri kullanan ve port degiştiren gelişmiş uygulamalar üzerinde denetimi kolaylaştırmaktadır;
SSL Denetimi - Kriptolanmış trafik akışlarında güvenlik ve politika denetimini sağlar; gizlenmiş iletişimi denetler; güvenli web ve uygulama sunucuları için artırılmış güvenlik; ağ trafiği içine artırılmış görüş sağlar.

Önemli Not: Donanım gereksinimlerinden dolayı mevcut FortiGate cihazlarının yüzde beşlik bir oranı 4.0 işletim sistemine yükseltilemeyecektir.

Prepared by  T-Soft E-Commerce.