Temel Fonksiyonlar
FORTINET SİSTEMLERİNİN TEMEL FONKSİYONLARI

Firewall Güçlü komple içerik inceleme firewall; maksimum performans ve ölçeklenebilirlik sunar. Firewall’lar genel anlamda dahili bilgisayar ağlarını dışarıdan gelecek tehlikeli erişimlere karşı korur bununla birlikte, Firewall’lar dahili bilgisayarlardan dışarıya erişimi kısıtlayacak şekilde de konfigüre edilebilirler. Fortinet’in FortiASIC çipi, hat içi (inline) ağ konuşlandırması için gigabit performansa imkan sağlayan FortiGate sistemlerinin firewall kabiliyetlerini artırır.
AntiVirus Gateway Virüsleri, solucanları ve casus yazılımları gerçek zamanlı olarak tespit eder ve siler. Performansı düşürmeden gelen ve giden elektronik posta eklentilerini (SMTP, POP3, IMAP) ve web tabanlı elektronik postalar dahil tüm FTP ve HTTP trafiğini tarar. Antivirüs gateway, virüs ve solucanları ağa girmeden önce durdurarak açığı kapatır. Fortinet’in dünya çapındaki antivirüs personeli 7 x 24 saat çalışarak ve küresel FortiGuard Dağıtım Ağını (FortiGuard Distribution Network) kullanarak müşteri tabanına sürekli virüs imza güncellemelerini sunar. Bağımsız bir kuruluş olan AVTest.org tarafından doğrulandığı gibi Fortinet, yeni tehditler için antivirüs tanımlamalarını defalarca ilk ve en hızlı geliştiren firmalardan olmuştur. Fortinet sistemleri, FortiGuard Dağıtım Ağı üzerinden anında güncellenirler.
Intrusion Prevention
(Saldırı Durdurma)
3,000’den fazla bilinen saldırı imzasına sahiptir. FortiGate Çoklu Tehdit Güvenlik Sistemleri, hızlı yayılan tehditlere gerçek zamanlı tepkisi ile sıradan antivirüs korumasından kaçan saldırıları durdurur. Fortinet’in dünya çapındaki IPS mühendislik takımı 7 x 24 saat çalışır ve Fortinet müşteri tabanına gerçek zamanlı saldırı imzalarını sunar. FortiOS; küresel FortiGuard Dağıtım Ağını kullanarak, ağın kablolu, kablosuz, iş ortağı extraneti veya şube ofisi ağ bağlantısı olmasına bakmaksızın ağ bağlantılarındaki en tehlikeli saldırıları durdurur. Fortinet teknolojisi aynı zamanda; içeriği sadece bilinen tanımlar ile eşleştirmenin ötesinde davranış tabanlı sezgisel tanıma kabiliyetleri sunmaktadır.
AntiSpam Web sitelerinin ve internet domainlerinin kara listeye alınması, elektronik postaların anahtar kelime taraması (FortiMail sisteminde her biri kullanıcı başına konfigüre edilebilir) ve bir çok kriter kullanarak dinamik bir skorlama sistemini kullanma kabiliyetine sahiptir (FortiMail). FortiGuard Antispam güncellemelerinin kara liste (blacklist) ve beyaz liste (whitelist) desteği vardır.FortiGuard Antispam Servisi; iki aşamalı bir spam tespit yöntemi sağlayarak mevcut Gerçek Zamanlı RBL Listesi (RBL – Real-Time Blackhole List) yeteneğini geliştirir. FortiGuard Antispam Servisi, spam gönderenin IP adresi kontrolüne ilave olarak spam maili içindeki linklerinde listesini tutar. FortiGuard Antispam Servisi spam mailleri tespit etmek için Fortinet’e ait olan dünyanın değişik bölgelerine yerleştirilmiş spam probe’larını (spam sensörleri) kullanır. Sürekli güncellenen bu bilgiler hassas spam gönderici listeleri oluşturmayı ve spam tespit oranını artırmayı sağlar. Fortinet’in FortiMail Sistemleri kritik elektronik posta uygulamalarını emniyet altına almak için kurumsal antispam ve antivirüs özelliklerine sahip FortiGuard Antispam servisini kullanır. Fortinet’in benzersiz ve ödül sahibi FortiOS ve FortiASIC teknolojisi üzerine kurulu olan FortiMail antivirüs teknolojisi, en gelişmiş elektronik posta tehditlerini tespit etmek üzere tam içerik inceleme kabiliyetlerine sahiptir.
Web Filtering
(Web Filtreleme)
Java Applet’leri, Cookies ve ActiveX script’leri dahil olmak üzere uygunsuz içerik ve tehlikeli script’lerin ağa girmesini engellemek için bilinen tehlikeli URL’lere karşı tüm web içeriğini tarar. Fortinet, müşterilerinin İnternet üzerinde tehlikeli yazılımdan (malware) temizlenmiş olarak dolaşmasını garanti etmek için, 40 milyondan fazla domaini ve milyarlarca web sayfasını listelemiş ve kategorilere ayırmıştır. Fortinet’in FortiGuard Web filtreleme servisi, güncel sürekli güncellenen 77 kategoride FortiGate sistemleri ile entegre olarak çalışır. FortiGuard servisleri ile kullanıcılar kendi FortiGate sistemlerinde manuel olarak ilave URL tanımları girebilirler. Web içerik filtreleme, şirket ve kurumlarda verim artışı sağlar, eğitim kurumlarında çocukların internetin zararlı içeriğinden korunmasını sağlar (CIPA uyumlu – Children Internet Protection Act).
VPN Endüstri tabanlı IPSec, SSL-VPN, PPTP ve L2TP tabanlı VPN desteği sağlar ve istemciler arasında güvenli iletişim tünellerioluşturur. Fortinet’in ASIC ile hızlandırılmış VPN kabiliyetleri; kurumlara internet üzerinden güvenli bilgi alışverişi yapmalarını imkan sağlar. FortiClient VPN; kullanıcıların kimliklerini doğrular, veriyi kriptolar ve bunun dışında oturumları yönetir. FortiGate sistem VPN’leri geleneksel kiralık hatlar veya uzaktan erişim sunucuları gibi alternatiflerine kıyasla ağ bağlantı maliyetlerini düşürürler.

Traffic Shaping
(Trafik Biçimlendirme)

Fortinet’in trafik biçimlendirme fonksiyonu, kullanıcıların network trafiğini optimize etmek, gecikmeleri engellemek ve yüksek performans sağlamak için, network trafiğini kontrol etmelerine imkan tanır. FortiOS işletim sistemi; paket sınıflandırma ve sıralanmasıi, kural uygulama, servis kalitesi (QoS – quality of service) ve kurallara uygunluk sağlar. Ağ bant genişliği sınırlı bir kaynak olduğundan, trafik biçimlendirme, işletmelere maliyeti yüksek ağ servislerini önceliklendirme ve yönetmelerinde yardımcı olur. Akıllı bir şekilde yönetildiğinde, trafik biçimlendirme; ağ üzerinde verimin arttırılmasına yardımcı olur.
Prepared by  T-Soft E-Commerce.